top of page
  • Olga Bochkar

Badania archeologiczne w Żurawnykach i TADEUSZ JULIAN RUGE


Na zaproszenie ukraińskiego stowarzyszenia archeologicznego „WOŁYŃSKIE STAROŻYTNOŚCI” przedstawiciele Związku Polaków m. Kijowa dniach 7-8 sierpnia 2017 roku wzięli udział w ekspedycji we wsi Żurawnyky (byłe miasto Drużkopol) w obwodzie Łuckim na Ukrainie.

Przed rozpoczęciem ekspedycji archeolodzy zebrali zróżnicowaną informację, według opowieści mieszkańców wsi, że na cmentarzu prawdopodobnie znajdują się szczątki polskiego “Senatora”, „generała”, „burmistrza Łodzi” który jadąc pod koniec września 1939 roku drogą z Lucka do Lwowa zatrzymał się na nocleg w domie księdza gdzie został zabity przez czerwonoarmistów lub jak twierdzą niektórzy mieszkańcy popełnił samobójstwo strzałem w głowę.

Podczas rozmów z mieszkańcami wsi dopuściliśmy, że za niewiadomą osobę można uważać ostatniego przedwojennego prezydenta miasta Poznań - TADEUSZA JULIANA RUGE. Również mieszkańcami było wskazane miejsce na cmentarzu na którym we wrześniu 1939 roku ksiądz razem z piętnastoletnim mieszkańcem wsi nocą pochowali Tadeusza Juliana Ruge.

Dziś, 10.08.2017 r. dostaliśmy wiadomość od kierownika grupy badawczej O. Zlatogorskiego, że po obiedzie przez pracowników archeologicznej ekspedycji zostały znalezione szczątki, jak przypuszczają, Tadeusza Juliana Ruge. Dalej pracujemy nad identyfikacją i oczekujemy na decyzje Rządu RP i miasta Poznań.

Badania archeologiczne

124 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page