TELL YOUR STORY

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. Let your users get to know you.

Rezydencja artystyczna

W 2015 roku Fundacja ZPK rozpoczęła projekt międzynarodowej rezydencji oraz platformy dla programów edukacyjnych dla współczesnych artystów. Fundacja ZPK zapewnia transfer, materiały do pracy i zakwaterowanie z wyżywieniem, oraz organizuje wyjazdy i spotkania na terenie Polski. W trakcie pobytu goście zapoznają się z kolorytem lokalnym, nawiązują kontakty z mieszkańcami, zwiedzają centra kultury i galerie w Lublinie i Warszawie. Pod koniec pobytu zwykle jest organizowana wystawa prac, którą mogą odwiedzić wszyscy chętni. Cieszymy się, że każdy kolejny projekt odbierany jest z coraz większym zachwytem i zrozumieniem publiczności i kół artystycznych. 

Pierwsze dwa wielkie wydarzenia odbyły się przy współpracy z Międzynarodowym sympozjum sztuki współczesnej  Biruchyi i Zespołem Szkół Agrobiznesu im. M. Rataja.

Pierwszy projekt "Od wspólnego korzenia" realizowany był od 23 czerwca do 11 lipca 2016 roku. Koncepcja jego opierała się na metaforze korzenia, jako podstawy, pierwotnego, zasadniczego składnika każdej struktury, jako terminu stosowanego w wielu dziedzinach. Podczas dwóch tygodni 14 ukraińskich artystów mieszkało i pracowało w Zespole Szkół Agrobiznesu im. M. Rata w Klementowicach. Podczas pierwszego projektu „rozeznania” artyści zapoznawali się z kontekstem, zbierali materiały i informacje, równocześnie tworzyli obrazy, grafikę, fotografie i prace wideo, instalacje i obiekty, wallart i streetart, projekty interdyscyplinarne. Podczas pobytu artyści odwiedzili szereg lokalnych instytucji artystycznych – Centrum  Spotkania Kultur, Galerię „Labirynt”, Centrum Kultury w Lublinie, spotkali się z polskimi artystami, krytykami sztuki i menedżerami kultury, wśród których byli Waldemar Tatarczuk, Anna Nawrot, Irena Nawrot -Trzczyńska, Jan Gryka i inni. W ramach projektu miała też miejsce współpraca pomiędzy polskim i ukraińskim twórcami streetartu Apl315 i Stanisławem Szumskim.

Kurator projektu artystycznego: Natalia Matsenko

Uczestnicy projektu: Alina Iakubenko, Anton Lapov, Anna Bekerska, Apl315, Iurii Iefanov, Camille Sagnes (Francja), Kseniia Hnylytska, Mykyta Kravtsov, Myroslav Vayda, Nazar Bilyk, Oleksii Sai, Stas Voliazlovskiy, Svitlana Ratoshniuk,  Zakentiy Gorobiov.

 

Drugi projekt ARTschool odbył się w dniach 11 – 22 stycznia 2017 roku i był skierowany edukacyjnie. Oprócz 9 znanych artystów udział wzięli studenci kierunków artystycznych, którzy mieli możliwość pracować z mistrzami oraz wziąć udział w ich wykładach i warsztatach. Dla grupy zorganizowane zostały wyjazdy do Lublina (bardzo przyjaznych już dla nas galerii Labirynt i Białej), Kazimierza Dolnego i Warszawy (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowa galeria Zachęta), oraz niezapomniany gość Jarosław Koziara opowiedział o swojej pracy. 

Kuratorzy projektu artystycznego: Lyolya Goldstein, Mariya Khrushchak

Uczestnicy: Mykola Matsenko, Myroslav Vayda, Andrii Zelinskyi, Yuriy Koval, Volodymyr Hulich, Anastasiya Loyko, Stanislav Silantiev, Yurii Pikul, Vitalii Kokhan.

 

Obydwa projekty zostały zorganizowane pod patronatem honorowym Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Patronatem Honorowym Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie.

Później Fundacja gościła charkowskiego artystę Antona Tkaczenkę. Za prawie tygodniowy pobyt zdążył zrobić szereg prac graficznych i instalacji, oraz dużo czasu spędził w głębokich rozważaniach z uczniami.

W ostatnich tygodniach tego lata (z 21.08 do 3.09.2017) w Klementowickich pracowniach (Klementowice, Polska) pracowało z nami sześciu artystów z różnych części Ukrainy. Przeważnie pracy odzwierciedlały refleksje artystów na otoczenie – infrastruktura okolic, życie uczniów, mitologia i historia lokalna.

Kurator projektu: Olga Bochkar

Uczestnicy: Wołodymyr Ustymenko, Anna Manankina, Sergii Zacharow, Olga Lisowska, Andrii Naboka, Mykoła Sologubow

28 października 2017 roku zaczął się kolejny nasz projekt artystyczny FUNDACJA. Jest to roczna rezydencja dla artystów zajmujących się sztuką współczesną. W ramach projektu uczestnicy mają możliwość pobytu i pracy w miasteczku około Lublina (Polska). Projekt rezydencji obejmuje kilka osobnych przyjazdów artystów w trakcie roku z różnych miast Ukrainy i wystawę finałową w sierpniu 2018.

Celem rezydencji jest zmiana postawy społecznej wobec Ukraińców i sztuki ukraińskiej na Zachodzie, i szczególnie w Polsce. Dla Europejczyków Ukrainiec i Ukraina to pojęcia często dalekie od świata zarówno artystycznego jak i kulturalnego. W celu stworzenia obrazu młodej współczesnej sztuki ukraińskiej, sprzyjania jej popularyzacji w kontekście europejskim i powstała „Fundacja”. Oprócz tego, ważnym zadaniem rezydencji jak i działalności Fundacji ZPK w ogóle jest kształtowanie wizerunku kulturalnego i wszechstronnie rozwiniętego Ukraińca.

W ramach rezydencji Fndacja ZPK współpracuje z centrami sztuki i galeriami na Ukrianie i w Polsce. Instytucje partnerskie uczestniczą w doborze artystów ze swojego grona artysytcznego dla udziału w rezydencji. Taka współpraca pozwoli rozszerzyć listę rezydentów i zrozumieć kontekst każdego miasta Ukrainy. Koncepcja projektu opiera się na fantastycznej powieści-antyutopii czeskiego autora Yana Vayssa, po raz pierwszy opublikowana w 1929 roku. Książka stała się próbą spojrzenia na społeczeństwo tamtych czasów z zewnątrz. W rzeczywistości "widok z zewnątrz" jest głównym bohaterem książki. Rozwija się, zmienia się i dzięki temu powstaje wątek.

Dzięki możliwości patrzenia na rzeczy z perspektywy odosobnionego obserwatora, świat powieści Vayssa staje się tak podobny do świata sztuki. Jeśli weźmiemy pod uwagę sztukę jako całość, w każdym czasie, artyści zajmowali się dwoma rzeczami: najpierw obserwowali a potem wyrażali swoje refleksje. Oczywiście w różnych epokach obserwowano różne rzeczy: naturę, człowieka, społeczeństwo, samą sztukę. Oferujemy artystom, podobnie bohaterowi książki trafić w przestrzeń sztucznie zamkniętą od świata, stać się pospolitym obserwatorem. I rozważyć widok z zewnątrz.

W listopadzie 2017 odwiedziły nas Anastasia Petrova (m. Odessa), Olga Babak (m. Charków). Anastazja stworzyła serię kollaży "Rozmowy bez limitu" uzupełniwszy swoje obserwacje badaniem tak podobnego ale jednocześnie innego języka polskiego, korzystając z polskich czasopism i encyklopedii. Stypendystka "Gaude Polonia”, Olga stworzyła projekt "Ogranicznik percepcji" - seria obrazów stworzonych na podstawie własnych wrażeń miejscowości umieszszone zostały do swoistej ramy w której zamontowane rozmaite bariery które „przeszkadzają” obserwacji wizerunku.

W styzcniu 2018 giściliśmy Nikitę Liskova i Viktorię Tymonovą – artystów z Dniepra. Mistrz rysowanej animacji Nikita stworzył serię obrazów abstrakcyjnych które będą połączone w kreskówkę. Swoimi umiejętnościami podziłił się z uczniami – pomógł każdemu narysować ideę, którą później ożywił. Viktoriia stworzyła serię kołłaży na kartkach dedykowane badniu „antropos”, korzystając z czasopism i encyklopedii polskiej. Również osobną serię tworzą kołłaże na drewnianych tabliczkach opowiadające hostorii „zmęczenia” i „snu”. Soisty kołłaż też tworzy praca „Niebo nad Klementowice” – odserwacja nieba artystką które się składa z 25 kwadratowych obrazków połączonych żyłką.

W lutym kilka tygodnia bardzo owocnie pracowała z nami artystka z Charkowa – Bella Logachova. Stworzyła liczne prace rysowane inspirowane obserwacjami nie tylko przyrody lecz i lokalnego bytu np. grafikę „Ktoś się schował...”, instalację „Krot pokazuje film na rzutniku”. Uczenie się ukraińskich dzieci w Polsce, oraz wolny ruch zwierząt okazał się w tryptyku serii ARTNUO „Migracja”, abstrakcja „Kompozycja #10” jest zbiorowym wizerunkiem wydarzeń i refleksji artystki. Obiekt „Ukraina” jest połączeniem przeżyć własnych artystki. Oprócz tego artystka zdążyła przeprowadzić kilka spotkań z uczniami przedstawiając swój dorobek i proowkując na dość poważne dyskusje w najbardziej rozmaitych dziedzinach.

Od maja czekamy na kolejnych mistrzów swojej sprawy i pogłębienie tematu „obserwacji i spojrzenia z zewnątrz”.

Kuratorami rezydencji są grupa VIDSOTOK (Anton Tkachenko i Nastya Khlestova). Tematem pierwszej Fundacji jest „Dom tysiąca pięter. Spojrzenie obserwatora”

 

#rezydencjafzpk #fundacjazpk

Fundacja Związku Polaków m. Kijowa

tel.: +48 797 785 995, +38 097 476 3232

  • Facebook
  • Instagram - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle