Majówka na Węgrzech 29.04-3.05.2017

03.05.2017

Majowe święta w tym roku podarowały nam długi weekend. Myśmy zdecydowali go spędzić na Węgrach! Drogą do naszego obozu zwiedziliśmy memoriał rzołnierzom Drugiej wojny światowej w Szikszo. Następnego dnia od samego rana pojechaliśmy do Miskolc Barlangfürdő - kąpielisko termalne w jaskiniach. Po tzrech godzinach wodnego wariactwa w krytych i otwartych basenach oczywiście byliśmy zmęczeni, ale to nic, jak widzimy superowy plac zabaw! Potem spacer deptakiem Мишкольц i plac Wolności. Po poźnym obiedzie szybko odnowiliśmy siły i do poźnego wieczora uprawialiśmy sport – koszykówka, siatkówka i piłka na świeżym powietrzu.
1 maja mieliśmy zaplanowane zwiedzanie miasta Эгер (город) – stare bajeczne miasto z twierdzą, miksem kultur i tradycji. Po przewodnictwem cudownej pani Zuzanny obejrzeliśmy zamek wraz z jego podziemiem, galeriami, wystawami, potem przez centrum do jednego z najpierwszych liceum Węgier i najsłynniejszą Bazylikę. Czas wolny w mieści każdy spędził jak chciał – czy podrużując ciasnymi labiryntami uliczek, czy spoglądając piękne widoki w lokalnych kawiarenkach. No i po południu – jak zwykle: rozrywki, sport, a bliżej nocy – sporządzili uczniowie sobie dyskotekę.
Przedostatni dzień był bardzo nasycony i aktywny. Od samego rana - Tisa Okocentrum. To przypiękne centrum ekologiczne połośone na drugim ze względu wielkości na Węgrzech jeziorze Tyszańskie jezioro na rzecze Tisa. Są tam i rozmaite akwaria słodkowodne, serpentaria, mini zoo z lokalnymi zwierzętami, muzeum wsi węgierskiej no i znowu – niewiarygodny plac zabaw z jezorem! Po szybkim obiedzie pojechcaliśmy na spotkanie do szkoły w m. Mezekeweszd. Opowidzieli uczniowie nam o swoim państwie, mieście i szkole, a my ze swojej stromy mogliśmy opowiedzieć o sytemie edukacji, oraz o szczegółach szkolnictwa Ukrainy i Polski. Uczniowie oprowadzili nas szkołą i razem wreszcie zatańczyliżmy taniec ludowy! I wieczorkiem już warto było zbierać rzeczy bo na ranek mieliśmy zaplanowane baseny termalne Mezőkövesd-Zsóry. No i potrzech godzinach pływania i wariactwa rozpoczęliśmy podróż do domu. Drogą zwiedziliśmy wybitne miasto na Słowacji – Кошице. No i w nocy byliśmy już z powrotem w swoich łóżeczkach a na ranek czekała nas szkoła.
Dziękujemy wsytkim kto był z nami i wspierał! I brawa dla uczniów – dzieki ich aktywności i chęci zdążyliśmy wszysko zaplanowane!!! To był niezapomniany czas!!!!!!!

Szczegółowo o wycieczce w zdjęciach w albumie na  Facebook

 

 

share on Facebook
Share on Twitter
share on Google+
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Szukaj
Please reload

Fundacja Związku Polaków m. Kijowa

tel.: +48 797 785 995, +38 097 476 3232

  • Facebook
  • Instagram - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle