top of page
  • Olga Bochkar

за рік шкільний ... 2017/2018 ... w tym roku szkolnym


Розпочалися довгоочікувані літні канікули, усі свідоцтва та атестати вдома, тому час підбити підсумки і згадати, вже минулий, навчальний рік 2017/2018.

Мета з якою приїхали учні – ОСВІТА, а розуміємо під цим словом: робота в школі над своїми результатами з навчальних предметів; участь в соціальних, благодійних, освітніх, конкурсних програмах школи, міста, Фонду Спілки поляків м. Києва; пізнання країни та розширення свого кругозору різноманітними поїздками, відвідуваннями культурних центрів; організація і участь в спортивних, культурних та розважальних заходах колективу. Розуміючи це, учні активно з вересня крокують до своєї мети і працюють на власний результат.


ВЧИТИСЯ ПОЛЬСЬКОЮ НА НАЙВИЩИЙ БАЛ – РЕАЛЬНО

Протягом цього року в Пулавах та Клементовіце з нами працювали 145 учнів від 7 класу початкової школи до випускників ліцеїв і технікумів. П’ятеро з них цього року вже закінчили навчання в середній школі – здали іспити «матуру» та з жовтня розпочнуть навчання в польських ВУЗах. В черговий раз вітаємо випускників! Бажаємо успіхів і „szerokiej drogi”!!!

26 учнів – закінчили гімназію (відповідник 9-го класу української школи), отримали свої сертифікати з випускних іспитів та свідоцтва про закінчення гімназії. За тиждень вони дізнаються про свої результати внутрішньої загально-польської електронної рекрутації і з вересня продовжать навчання в обраних польських ліцеях чи технікумах.

Наукові досягнення українських учнів відмітив навіть пулавський Староста. За середній бал атестату вище 5,0 одноразові стипендії та грамоти отримали Тетяна Мусієнко, Олександра Бондар, Влада Болотна, Яна Бігун. Також дівчата отримали винагороду від своїх шкіл, от Олександр Матюшенко отримує щомісячну шкільну стипендію протягом всього навчального року. Серед молодших учнів на рівні школи відмітив Директор досягнення Богдана Карпенко, Софії Чернявської, Олександри Грідіної і Софії Семенової за середній бал вище 4,5. Бажаємо Вам нових успіхів та наснаги!!!

Дуже пишаємось численними досягненнями учнів на ниві не тільки навчання, але і спорту та соціальної роботи. Як щороку Fundacja ZPK відзначила найактивніших нашим молодших колег. В номінаціях «за участь і організацію спортивних заходів», «за креативність та позашкільну діяльність», «за поширення української культури», «за активність та зацікавленість до світу» роздано 58 подяк зі смачними сюрпризами. Щороку наші учні стають кураторами для дітей з мовних шкіл від Спілки Поляків м. Києва. Дякуємо Вам за співпрацю і розвиток!!!

ПІЗНАЄМО СВІТ ПОДОРОЖУЮЧИ


Свій кругозір збагачуємо також подорожами. Найближче до нас Люблін і Казімєж Дольний, тому ці міста ми вивчили досконально, та запам’яталась найбільше виставка робіт Пабло Пікассо в музеї люблінського Замку. Дорогою до музею авіації в Дембліні заїхали до затишного музею велосипедів де спробували проїхатися найцікавішими витворами техніки. Так само дорогою до Польщі заїхали ми й до українського краєзнавчого музею в Маневичах, де зберігаються невідомі загалу, але унікальні археологічні знахідки. На святкування Хелловіну більшість групи поїхала в гори до Пороніно, а заодно відвідали басейн і замки Словаччини. Хто залишився в гуртожитку теж не сиділи склавши руки, а готували смачнющі гарбузові каші і інші «страшні» смаколики. До Варшави часті поїздки від шкіл, тому ми їхали надихатись саме новорічною красою столиці, а вже наступного разу столиця привабила нашу молодь щорічним фестивалем Comicon. Разом відвідали стародавній Замость. В Хелмі і його підземеллях погуляли традиційно з нагоди Дня народження дружньої нам гімназії, якій подарували свої виступи наші таланти Софія Чернявська, Данило Паршин та Влад Кулішов. Навесні поїхали ми гуляти до Угорщини: велична столиця Будапешт в супроводі чарівного гіда пані Ірини, басейни Мішкольц-Тапольца, Егер, Мезеквешд, екоцентр в Порошло і чудовий настрій бадьорої компанії! Черговий вихідний провели в затишному палаці Замойських в Козлувці. З вересня учні щонайменше тричі приїздили до дому на канікули та свята (а це не двогодинна мандрівка!). Ми долаємо величезні відстані і зауважу, що від наших груп завжди у захваті усі водії: «це найвихованіша і найбільш організована група з усіх, з ким нам довелося подорожувати за всі роки!». Оплески нашим учням!!!

МАЙТЕР-КЛАСИ, ТРЕНІНГИ, ЗУСТРІЧІ, ДИСКУСІЇ…


Плекаємо власну інтелігентність також участю в різноманітних позашкільних майстер-класах, практикумах і семінарах. Учні протягом місяця «малювали» слова на задану тематику проекту #mozaikaFZPK, бажаючі приймали участь в практичному занятті роботи з 3d принтером від 3dprinter.ua; майстер-класі з пошуку власного кольору та тренінгу командних якостей від Ірини Шевченко; разом з Вірою Медвєдєвою оцінювали свій час в дискусійному колі з організації вільного часу; а також відмітили скільки часу витрачають в мережі Internet до семінару з Інтернет залежності у молоді; мали нагоду поспілкуватись з представником радомського університету Вадимом Чичирко про вибір спеціальності та перспективи навчання у ВУЗі Польщі; провели круглі столи на тему «Для чого потрібна мова. Яка мова для вас є рідною». Відбувались також дружні зустрічі з представниками правоохоронних органів щодо прав та обов’язків неповнолітніх. Щоб підготуватися до вибору спеціалізації в старшій школі учні відвідали профорієнтаційне інтерактивне заняття зі спеціалістом розвитку особистих компетенцій люблінського університету Марії Склодовської-Кюрі - Маженою Біхтою та могли відшліфувати свої лідерські якості на практикумі від бізнес-тренера Людвіка Сікори.

Для батьків в Києві в цьому році пройшли зустрічі з представником люблінського університету UMCS паном Тарасом, та семінар на гостроденну тему «Інтернет залежність у молоді» з психологом Генадієм Ржевським. Систематично відбуваються зустрічі з тими батьками та учнями, які тільки планують навчання в Польщі.

АРТ = КРЕАТИВНІСТЬ


А що найкраще розвиває креативні здібності? – звісно мистецтво! В рамках проекту #rezydencjaFZPK учні мали змогу поспілкуватись з представниками українського арт-середовища на усі можливі і неможливі теми. Бажаючі створили і оживили свої мальовані мультики з теоретичною та практичною допомогою чарівника Микити Лиськова; познайомились з творчим доробком та основами мистецтва фотографії від Белли Логачової (крім того пильно слідкували за процесом створення її художніх робіт в резиденції); про патерни, візерунки та саме поняття «вишиванка» поговорили з арт-куратором резиденції Антоном Ткаченко; спробували поєднати непоєднувані речі підчас майстер-класу з техніки художнього колажу від Ганни Шумської і одночасно познайомились з відомими майстрами цієї техніки; відвідали віртуальну виставку Власа Белова і спробували розібратись в усій цій «віртуальній кухні» сучасного мистецтва. Учні не одноразово навіть з’являлися на роботах митців: Ольга і Тимур на роботі Ігоря Ліпскіх Артур на ліногравюрі Анни Мананкіної, і напевно ще не одна робота створена в резиденції була навіяна розмовами з учнями!

КУЛЬТУРА І ТРАДИЦІЇ


Молодь з повагою ставиться до збереження культури та традицій як України так і Польщі. На Різдво, Новий рік, Великдень, Св. Миколая та Всіх Святих приймають участь в заходах католицького обряду і знайомлять польських колег з українським православними звичаями: самостійного готують традиційні страви, проводять ворожіння, влаштовують вечори дотримуючись автентичного декору який самі і майструють, проводять ознайомчі презентації та дружні вечори, дарують взаємні подаруночки і відвідують сакральні місця. Таке глибоке, і зовсім не дитяче толерантне ставлення до різноманіття культур – гідний приклад для наслідування у світі «дорослих».

А з Україною цього року знайомили своїх польських друзів з гуртожитку учні в Пулавах на українських вечорницях: дівчата пригощали гостей власноруч приготованими традиційними смаколиками, співали пісень і танцювали, презентували екскурс до історії та культури країни – як ніхто показали красу та мудрість своєї нації!

Майже всі учні мають навіть свої посаджені дерева – чи на військовому меморіалі в Казімєжі Дольному, де цього року посадили 38 хвойних дерев, чи в шкільному парку в Клементовіце посаджено понад 30 фруктових дерев та кущів. Чекаємо на врожай!

Оскільки молодь – синонім свята, тому не минає їхньої уваги «сердечно-шоколадний» день святого Валентина, спортивний День Хлопця та трояндове 8 березня, яскравий День сміху, День дитини зі смаком полуниці з морозивом, найніжніші День мами, Деть тата, День бабусі та Дідуся – завжди видумують разом з асистентами неочікувані форми як зробити не просто День, а Свято. То само стосується Днів народження, оскільки святкують хто день-вдень (і навіть в автобусі), а хто наприкінці місяця – головне, що усі, навіть літні іменинники отримують свої „Stoooo Lat!!!”

В ЗДОРОВОМУ ТІЛІ ЗДОРОВИЙ ДУХ


Свій дух молодь загартовує спортом! Відвідують басейни в Пулавах чи Наленчові, проводять в турніри з настільного тенісу, більярду, волейболу, а от з футболу змагаються вже командами Пулав та Клементовіц. Особливо хлопці вподобали недалеко базу з пейнтболу. Взимку ліпимо найкреативнішого сніговика, а влітку найспритнішу команду з молодших класів обирають на «Веселих стартах». Дякуємо також Лізі Чорноус за кілька місяців невпинних танцювальних батлів! Не втомити молодь і велосипедними поїздками з Пулав до Казімєжа. Навіть в пулавському марафоні „Bieg dla Niepodległej” наші учні Жанна Самайда та Дмитро Лужаниця зайняли 1 та 2 місце відповідно! Gratulacje! А навчальний рік закінчили ми майже 3-годинним сплавом на байдарках, після чого ще мали сили на фрісбі, бадмінтон, волейбол, футбол...

Шкільне навчання + подорожі + мистецькі проекти + спорт + культурні проекти + розвиваючі заходи = освічена перспективна молодь! Дякуємо Вам, наші фантастичні учні. Ви – наша гордість та майбутнє! Наснаги, нових досягнень, оптимізму, нескінченного запалу до життя, і, звісно, незабутніх КАНІКУЛ!

Окрема подяка від усього колективу Fundacji ZPK батькам за підтримку та віру в діток, за виховання і співпрацю! Щасливого літа!!!

На фото: фото з приватного аккаунту Влади, поїздка до Будапешту на Великодні свята, практикум з профорієнтації в UMCS, майстер-класс зі створення мультиків з Микитою, посадка фруктових дерев в парку Клементовіце, момент з баскетболу під-час футбольного матчу між командами в Пулавах.

 

Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje, wszystkie certyfikaty i świadectwa już w domu, więc nadszedł czas, aby podsumować i przypomnieć sobie, już przeszły, rok szkolny 2017/2018.

Cel, z jakim przyjechali uczniowie do Polski - EDUKACJA, i rozumiemy to słowo jako: praca w szkole nad swoimi wynikami z przedmiotów szkolnych; udział w programach społecznych, charytatywnych, edukacyjnych, konkursowych szkoły i miasta, Fundacji Związku Polaków w Kijowie; zapoznawanie się z krajem i poszerzanie swoich horyzontów przez różnorodne podróże, zwiedzanie centrów kulturowych; organizacja i uczestnictwo w imprezach sportowych, kulturalnych i rozrywkowych grupy. Reasumując, uczniowie aktywnie zmierzają ku swoim celom od września i pracują nad własnymi wynikami.

UCZYĆ SIĘ PO POLSKU NA NAJWYŻSZE OCENY – DA SIĘ!

W tym roku w Puławach i Klementowicach pracowało z nami 145 uczniów od 7 klasy szkoły podstawowej do absolwentów liceów i techników. Pięciu z nich w tym roku ukończyło liceum – zdali maturę, a w październiku rozpoczną studia na polskich uczelniach wyższych. Jeszcze raz gratulacje dla absolwentów! Powodzenia i „Szerokiej Drogi” !!!

26 gimnazjalistów ukończyło szkołę (odpowiednik 9 klasy szkoły ukraińskiej), uzyskało certyfikaty z egzaminów końcowych i świadectwa ukończenia szkoły. Za tydzień poznają wyniki wewnętrznej ogólnopolskiej rekrutacji elektronicznej i od września będą kontynuowali naukę w wybranych polskich liceach lub technikach.

Osiągnięcia naukowe ukraińskich uczniów nawet zauważył Starosta Puławski. Za średnią świadectwa powyżej 5,0 jednorazowe stypendia i dyplomy dostały Tetiana Musienko, Aleksandra Bondar, Włada Bołotna, Jana Biegun. Dziewczynki dostały też nagrody w swoich szkołach, a Aleksandr Matiuszenko comiesięcznie dostaje stypendium szkolne przez cały rok szkolny. Wśród młodszych uczniów Dyrektor szkoły docenił osiągnięcia Bogdana Karpenko, Sofii Czherniawskiej, Gridinej Aleksandry i Sofii Semenovej za średnią na świadectwie powyżej 4,5. Życzymy sukcesów i nowych inspiracji !!!

Jesteśmy bardzo dumni z licznych osiągnięć uczniów w zakresie nie tylko edukacji, ale także sportu i pracy społecznej. Jak co roku Fundacja ZPK wyróżniła najaktywniejszych naszych młodszych kolegów. W nominacji „za udział i organizację imprez sportowych”, „kreatywność i zajęcia pozalekcyjne” za „rozpowszechnienie kultury ukraińskiej” „za aktywność i zainteresowanie światem” wręczyliśmy 58 podziękowań i smakowitych niespodzianek. Każdego roku nasi uczniowie stają się opiekunami dla dzieci ze szkół językowych Związku Polaków m. Kijowa. Dziękujemy za współpracę i rozwój !!!

POZNAJEMY ŚWIAT PODRÓŻUJĄC

Wzbogacamy także nasze horyzonty podróżami. Najbliższy nam Lublin i Kazimierz Dolny, te miasta dokładnie zbadaliśmy, a najbardziej utkwiła w pamięci wystawa dzieł Pablo Picasso Muzeum na Zamku Lubelskim. W drodze do Muzeum Lotnictwa w Dęblinie wstąpiliśmy do przytulnego muzeum rowerów, gdzie spróbowaliśmy przejechać się najciekawszymi dziełami inżynierii. Tak samo jadąc do Polski, wstąpiliśmy do Ukraińskiego Muzeum Krajoznawczego w Manewiczach, gdzie przechowywane są nieznane, ale unikatowe znaleziska archeologiczne. Z okazji Halloween większość grupy udała się w góry do Poronina, odwiedziła baseny i zamki na Słowacji. Kto pozostał w akademikach, nie siedział bezczynnie lecz gotował pyszne dyniowe kasze i inne "okropne" smakołyki. Do Warszawy często odbywają się wyjazdy ze szkół, dlatego pojechaliśmy inspirować się świątecznym urokiem miasta, a następnym razem stolica przyciągnęła naszą młodzież corocznym festiwalem Comicon. Razem odwiedziliśmy historyczny Zamość. W Chełmie i jego podziemiach tradycyjnie pospacerowaliśmy z okazji urodzin zaprzyjaźnionej szkoły, której swoje występy zadedykowały nasi utalentowani uczniowie Sofia Chernyavska, Daniel Parshin i Vlad Kulishov. Wiosną pojechaliśmy na Węgry: uroczą stolicę Budapeszt pokazała nam wspaniała przewodniczka pani Iryna, baseny Miszkolc-Tapolca, Eger, Mezekveshd, Ecocenterum Poroshlo – i to wszystko we wspaniałym humorze fantastycznej drużyny! Kolejny weekend spędziliśmy w przytulnym pałacu Zamojskich w Kozłówce. Od września w ciągu roku uczniowie co najmniej trzy razy przyjeżdżają do domu na święta i wakacje (a to nie jest dwugodzinna podróż!). Pokonujemy olbrzymie odległości i zawsze zachwyceni są kierowcy naszej grupy „to jest najgrzeczniejsza i najbardziej zorganizowana grupa ze wszystkich, z którymi podróżowaliśmy przez wszystkie lata!”. Brawa dla naszych uczniów!!!

WARSZTATY, SZKOLENIA, SPOTKANIA, DYSKUSJE ...

Dbamy o własną inteligencję uczestnicząc w rozmaitych pozaszkolnych warsztatach, szkoleniach, lekcjach. Uczniowie przez miesiąc „rysowali” słowa na określony temat w projekcie #mozaikaFZPK; chętni wzięli udział w zajęciu praktycznym pracy z drukarką 3D z 3dprinter.ua; w warsztatach poszukiwania własnego typu kolorystycznego i kształcenia pracy zespołowej Iriny Szewczenko; z Virą Miedwiediewą oceniali swój czas w kole dyskusyjnym z Organizacji wolnego czasu; wyliczyli ile czasu spędzają w Internecie przed seminarium na temat uzależnienia od Internetu wśród młodzieży; mieli okazję porozmawiać z przedstawicielem Uniwersytetu z Radomia, Vadimem Chychyrko na temat wyboru kierunku nauki oraz perspektywy studiów na Uniwersytecie w Polsce; przeprowadzili okrągły stół na temat „Do czego potrzebny jest język. Jaki język jest dla ciebie ojczystym?”. Odbyły się również przyjazne spotkania z przedstawicielami organów ścigania dotyczące praw i obowiązków nieletnich. Aby przygotować się do wyboru kierunku w szkole ponadgimnazjalnej, uczniowie uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym predyspozycji zawodowych prowadzonym przez panią Marzenę Bichta z UMCS. Swoje cechy przywódcze szlifowali na spotkaniu z trenerem biznesu panem Ludwikiem Sikorą.

Dla rodziców w Kijowie w tym roku odbyły się spotkania z przedstawicielem Uniwersytetu UMCS panem Tarasem i seminarium na temat „uzależnienia od Internetu wśród młodzieży” z psychologiem Giennadijem Rżewskim. Regularnie odbywają się spotkania z rodzicami i uczniami, którzy planują studiować w Polsce.

ART = KREATYWNOŚĆ

A jaki jest najlepszy sposób na rozwijanie zdolności twórczych? - oczywiście sztuka! W ramach projektu #rezydencjaFZPK uczniowie mogli porozmawiać z przedstawicielami ukraińskiej społeczności artystycznej na wszystkie możliwe i niemożliwe tematy. Chętni stworzyli i ożywili swoje kreskówki rysowane z teoretyczną i praktyczną pomocą magika Nikity Lyskova; zapoznali się z twórczością i podstawami sztuki fotografii dzięki Belli Logachowej (poza tym uważnie śledzili proces tworzenia jej dzieł artystycznych w rezydencji); o patternach, wzorach i samej koncepcji "wyszywanki" rozmawiali z kuratorem rezydencji Antonem Tkachenko; starali się łączyć rzeczy „niepołączalne” podczas warsztatów z techniki artystycznego kolażu z Anną Szumską, i zapoznali się ze znanymi mistrzami tej techniki; odwiedzili wirtualną wystawę Vlasa Belova i próbowali zrozumieć całą "wirtualną kuchnię" sztuki współczesnej. Uczniowie nie raz pojawili się nawet na płótnie artystów: Olga i Timur w pracy Igora Lipskiego, Artur na linorytach Anny Manankinej. Prawdopodobnie jeszcze nie jedna praca stworzona w rezydencji była inspirowana rozmowami z wychowankami!

KULTURA I TRADYCJE

Młodzież szanuje kulturę i tradycje Ukrainy oraz Polski. Na Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc, św. Mikołaja i Wszystkich Świętych uczestniczy w wydarzeniach obrzędu katolickiego i zapoznaje polskich kolegów z ukraińskimi tradycjami prawosławnymi: samodzielnie gotuje dania tradycyjne, prowadzi wróżby, organizuje imprezy przestrzegając autentycznego wystroju, który sama tworzy, prowadzi prezentacje zapoznawcze i wieczory koleżeńskie, obdarza się nawzajem prezentami i zwiedza miejsca sakralne. Takie głębokie, i wcale nie dziecięce pojmowanie tolerancji różnorodności kulturowej - jest przykładem godnym naśladowania w świecie „dorosłych”.

Z Ukrainą w tym roku zapoznawali swoich polskich przyjaciół uczniowie z bursy w Puławach na ukraińskich „wieczornicach”: dziewczęta częstowały gości osobiście przygotowanymi tradycyjnymi specjałami, śpiewali piosenki i tańczyli, przedstawili podróż do historii i kultury kraju - jak nikt pokazali piękno i mądrość narodu!

Prawie wszyscy uczniowie mają własnoręcznie posadzone drzewa – czy to na Cmentarzu Wojskowym w Kazimierzu Dolnym, gdzie w tym roku posadzono 38 iglaków, czy też w parku szkolnym w Klementowice, gdzie posadzono ponad 30 drzew i krzewów owocowych. Czekamy na zbiory!

Ponieważ młodzież jest synonimem imprezy, dlatego nie pomijają „sercowo-czekoladowych” Walentynek, sportowego Dnia Chłopaka, różowego 8 Marca, jaskrawego Prima Aprilis, Dnia Dziecka ze smakiem lodów truskawkowych, delikatnych: Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci i Dziadka - zawsze razem z asystentami wymyślają niespodziewane formy jak zrobić nie tylko Dzień, lecz Święto. Dotyczy to również urodzin, ponieważ niektóre są obchodzone są danego dnia (a nawet w autokarze), a inne pod koniec miesiąca – najważniejsze, że wszyscy, nawet ci którzy mają urodziny w lecie, dostają swoje „Stoooo Lat !!!”

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Młodzież wzmacnia swój duch poprzez sport! Uczęszczając na baseny w Puławach lub Nałęczowie, przeprowadzając turnieje z ping-ponga, bilardu, siatkówki, a w piłce nożnej rywalizują ze sobą drużyny z Puław i Klementowic. Zwłaszcza chłopcy polubili najbliższą bazę paintballu. Lepimy najbardziej kreatywnego bałwana zimą, a latem wybieramy najszybszą drużynę w „Wesołych startach”. Dziękujemy także Lizie Chornous za kilka miesięcy nieustannych bitew tanecznych! Nie męczy się młodzież wycieczkami rowerowymi z Puław do Kazimierza. Nawet w puławskim maratonie „Bieg dla Niepodległej” nasi uczniowie Żanna Samayda i Dmitry Luzhanytsya zajęli odpowiednio 1 i 2 miejsce! Gratulacje! I zakończyliśmy rok szkolny prawie 3-godzinnym spływem kajakowym, i nawet po tym jeszcze młodzież miała siły na frisbee, badmintona, siatkówkę, piłkę nożną ...

Nauka + podróże + sztuka + sport + projekty kulturowe + przedsięwzięcia rozwijające = wykształcona perspektywiczna młodzież! Dziękujemy Wam, nasi fantastyczni uczniowie. Jesteście naszą dumą i przyszłością! Życzymy inspiracji, nowych osiągnięć, optymizmu, niekończącego się entuzjazmu życia, i, oczywiście, niezapomnianych wakacji!

Osobne podziękowania od zespołu Fundacji ZPK dla rodziców za wsparcie i wiarę w dzieci, za wychowanie i współpracę! Szczęśliwego lata!!!

Na zdjęciu: zdjęcie z prywatnego konta Vlady, wycieczka do Budapesztu na Święta Wielkanocne, warsztaty na temat poradnictwa zawodowego w UMCS, warsztaty tworzenia kreskówek z Nikitą, sadzenie drzewek owocowych w parku Klementowice, koszykówka podczas meczu piłki nożnej między drużynami w Puławach.


64 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page