top of page
  • Vira Medvedieva

Коли починати готуватися до ВИШу?

П’ять років тому, коли я прийняла рішення співпрацювати з проєктом Fundacji ZPK і приїхала до Польщі знайомитися з системою освіти, мене вразило, що діти після отримання неповної середньої освіти, тобто на той час це відповідало українському 9 класу; так от, діти мали визначитись з напрямком у вивченні саме тих предметів, які будуть потрібні для вступу на омріяну спеціальність і це викликало опір не тільки у мене, а й у групи діток, які розпочинали своє навчання в Польщі й мали діяти згідно з незрозумілою і важкою, на перший погляд, системою.

В Україні на той момент я мала понад 20-річний досвід роботи в школі і спостерігала, як більшість учнів сприймали 10 клас як час, коли можна видихнути після напруження випускних іспитів і просто відпочити, попри тривожний стан батьків, на пропозиції щодо репетиторів, заняття з якими проходять на автоматі без внутрішньої вмотивованості і повна відсутність розуміння своїх можливостей і бачення себе в обраній спеціальності. А в 11 класі й найчастіше в другому семестрі))) вже замислюватись, куди йти далі.

В цьому я бачу недосконалості нашої освітньої системи, коли у дітей зникла можливість спробувати себе в різних галузях, цікаво чи хтось з батьків як і я ще пам’ятає велику силу УПК, яка давала дітям поштовх і часами навіть визначала вибір майбутньої професії. Сьогодні ця опція абсолютно виключена зі шкільної програми і на її місце стали різноманітні профорієнтаційні клуби, професійна допомога психологів, коучів та тренерів у пошуку вподобань, кола інтересів, рис характеру і так далі, що в реальності може служити ліше частковими чинниками у виборі свого призначення.

Повертаючись до Польщі, хочу звернути увагу, що сьогодні питання визначення вибору майбутнього знизилося на рік у зв’язку зі введеними змінами в освіті і зараз точкою відліку є 8 клас, коли дитина має з’ясувати що далі: ліцей чи технікум, а якщо ліцей, то які предмети будуть в пріоритеті, адже саме з них будуть здаватися матуральні іспити, щось на кшталт нашого ЗНО, а отримані бали будуть грати у рейтингу до досягнення мрії обраного ВИШу, а для наших випускників бюджетні місця - це реальне досягнення.

Отже, якщо Ви плануєте відправити дитину отримати середню освіту саме у Польщі, розпочинайте завчасно відстежувати інтереси і звертати увагу на те, що важливе саме для Вашої дитини. Наш проект з метою такої допомоги пропонує різноманітні програми, якими ви завжди можете скористатись!

Запорука успішного навчання, це знання мови. Нагадую, що навчання англійською в Польщі це завжди платна опція, а вступивши до державного ВИШу з рівнем знання польської мови С1 можна навіть отримувати стипендію! Якщо у Вас з’явились питання, на які ви хотіли б отримати відповіді - напишіть, і ми підготуємо feedback!

Віра Медведєва

Практикуюча соціотерапевтка, тьютор в освіті з понад 20-річним досвідом роботи в школі з учнями та батьками, 6 років - старший куратор українських підлітків 10-17 років які навчаються в польських школах Fundacja ZPK74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page